Logo Gmina Korytnica

News

News zdjęcie id 534

Koło naukowe „Odkrywcy z Górek” z klasy 2 SP w Górkach – Grubakach w V edycji programu „Być jak Ignacy”

02.11.2020

Koło naukowe „Odkrywcy z Górek” z klasy 2 SP w Górkach – Grubakach w V edycji programu „Być jak Ignacy”

 Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Fr. Jaczewskiego w Górkach – Grubakach  w roku szkolnym 2020/2021 ponownie bierze udział w programie edukacyjnym “Być jak Ignacy” organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronem honorowym konkursu jest Minister Edukacji Narodowej. Więcej informacji o samym programie znajdziecie tutaj https://bycjakignacy.pl/o-nas

Przypomnijmy, że w roku ubiegłym Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Fr. Jaczewskiego w Górkach – Grubakach  było nominowane do nagrody województwa mazowieckiego. Ponadto otrzymało nagrodę specjalną w wysokości 3000 złotych, która została przeznaczona na zakup pomocy dydaktycznych (szafki na laptopy). Było to wyjątkowe osiągnięcie, gdyż w programie uczestniczyło 1500 szkół z całego kraju.

Celem obecnej edycji programu jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców.W tym roku akcja startuje pod hasłem „Nauka to przyszłość”. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.

Rozpoczęliśmy zdobywanie wiedzy w dziedzinie: Energia. Rysowaliśmy brakujące części wiatraka, żaglowca. Poznaliśmy postać naukowca Józefa Rotblata, współtwórcę pierwszej bomby atomowej. Był on założycielem i liderem pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

            Wyjaśnialiśmy pojęcia: ropa naftowa, węgiel, energia jądrowa. Rozwiązywaliśmy grę: „Znajdź parę”. Rozmawialiśmy dlaczego prąd jest ważny? Dzielnie realizujemy poszczególne zadania w programie. Dotyczą one historii pozyskiwania energii, prądu elektrycznego, energii odnawialnej oraz energii przyszłości. Na zajęciach przeprowadzaliśmy wiele ciekawych doświadczeń.
            W ciągu dwóch miesięcy istnienia naszego koła przeprowadziliśmy też eksperymenty z grupą dzieci uczęszczających na świetlicę, sprawdzaliśmy jak działają auta na wodór i wytwarzaliśmy prąd z turbiny wiatrowej. A co najważniejsze przygotowywaliśmy się do wykonania pracy na podgumowanie I etapu. O tym jednak powiadomimy w innym terminie. Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań na profilu FB. https://www.facebook.com/SPGorkiGrubaki.Jaczewskiego

 

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy w Korytnicy

ul. Adama Małkowskiego 20
07-120 Korytnica
tel.: 25 661-22-84 
fax: 25 661-22-60
e-mail: ug@korytnica.pl
godziny pracy: pon. - pt. 7.30-15.30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.