Logo Gmina Korytnica

News

News zdjęcie id 381

Seminarium podsumowujące projekt "Bioróżnorodność nad Liwcem"

02.12.2019

27 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Węgrowie odbyło się seminarium podsumowujące projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem”, które obejmowało zagadnienia merytoryczne: „Co to jest bioróżnorodność?” „Szanse dla Doliny Liwca płynące z zachowania różnorodności biologicznej”, „Różnorodność biologiczna na talerzu i w medycynie”, „Rola pszczół”. Podczas niego nastąpiło też uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym ogłoszonym w ramach projektu oraz miała miejsce prezentacja wydawnictwa poprojektowego.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Biura LGD „Bądźmy Razem” Małgorzata Szeja, która koordynowała realizację projektu i poprowadziła kończące go seminarium. Ze strony gospodarzy gości powitali: Dyrektor szkoły Jacek Nowotniak i Wicedyrektor ZSP Joanna Gołębiewska–Kokoszka. Zgodnie z programem publiczność wysłuchała wystąpień eksperckich Magdaleny Cyrych (zagadnienia bioróżnorodności, szanse dla Doliny Liwca płynące z bioróżnorodności), Arkadiusz Pachnik (rola pszczół) i Bogusława Abramowska (bioróżnorodność na talerzu i w medycynie).
Następnie osoby wyróżnione w konkursie odebrały piękne nagrody rzeczowe (akcesoria elektroniczne, plecaki LGD, gry planszowe „Bądźmy razem!”, praktyczne gadżety promocyjne).
Nagrodzone zostały:
I miejsce: Justyna Jaglińska, „Obietnica” – ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie,
II miejsce: Malwina Sęk, „Zachód słońca nad Liwcem” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy,
III miejsce: Aleksandra Zalewska, „Uroki rzeki Liwiec” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy,
Wyróżnienie: Maria Jaszczur, „Zakola rzeki Liwiec” - Szkoła Podstawowa w Korytnicy.
Praktyczne gadżety promujące LGD „Bądźmy Razem”, publikacje oraz pisemne podziękowania trafiły także w ręce nauczycielek przygotowujących uczniów do konkursu (Teresa Jaszczur z SP w Korytnicy, Magdalena Cyrych z ZSP w Węgrowie), do szkół zaangażowanych w projekt (ZO w Bielanach, ZSP w Łochowie, ZSP w Sadownem, I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, ZSP w Węgrowie) i do wolontariuszy (Andrzej Rostek, Małgorzata Lipka-Chudzik, Natalia Zaleska).

Założenia projektu i informację o publikacji „Bioróżnorodność nad Liwcem” przedstawiła zebranym Małgorzata Szeja. Każdy z uczestników seminarium otrzymał naszą broszurę. Ponadto jest ona dostępna do pobrania na stronie http://www.lgdbadzmyrazem.pl/wydawnictwa/ w formie PDF.
Uczestnicy seminarium mogli również obejrzeć kolekcję ziół i różne pszczele pożytki oraz mogli skosztować potraw regionalnych (miody i miodolady z Pachniczówki, różne gatunki chleba wypiekanego wg tradycyjnych receptur z lokalnych piekarni, sery zagrodowe, twarogi, wysokiej jakości wędliny bez chemicznych dodatków, pyszny olej rzepakowy tłoczony na zimno, konfitury).

Krótko o projekcie
Projekt realizowany był na całym obszarze LGD „Bądźmy Razem” z mieszkańcami gmin członkowskich od maja do listopada 2019 r. i obejmował moduły: ekowarsztaty w czterech miejscowościach nt. bioróżnorodności i szans rozwoju obszarów wiejskich, jakie ona daje oraz roli pszczół, konkurs fotograficzny „Skarby bioróżnorodności nad Liwcem”, inwentaryzację pasiek i gospodarstw ekologicznych, wydanie broszury poprojektowej oraz seminarium podsumowujące.

Warsztaty popularyzujące bioróżnorodność, pszczelarstwo i odnowę wsi były zorganizowane w Węgrowie, Łochowie, Sadownem i Bielanach. Grupą docelową była młodzież. Warsztaty obejmowały: 1. podstawową wiedzę dotyczącą bioróżnorodności, czy bioróżnorodność dotyczy miast, motywy ochrony bioróżnorodności, wiedzę o faunie i florze Doliny Liwca, informacje o bioróżnorodności w rolnictwie. 2. wyjście w teren w celu obserwacji bioróżnorodności. Prowadziła je Magdalena Cyrych. Łącznie wzięło w nim udział ponad 100 osób, w większości ze szkół ponadpodstawowych. Konkurs fotograficzny adresowany był do uczniów kl. 7 - 8 szkół podstawowych i do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Projekt „Bioróżnorodność nad Liwcem” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 9934, 50 zł. Całkowita wartość projektu: 13079,96 zł.

Nasze podziękowania za pomoc w realizacji projektu otrzymują:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie,
I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem,
Zespół Oświatowy w Bielanach,
oraz:
Natalia Zaleska – za fotografie,
Adrian Pachnik – za fotografie i materiał merytoryczny o pszczołach,
Andrzej Rostek – za materiał merytoryczny o pszczołach, fotografie i materiał
informacyjny o węgrowskich pszczelarzach.

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy w Korytnicy

ul. Adama Małkowskiego 20
07-120 Korytnica
tel.: 25 661-22-84 
fax: 25 661-22-60
e-mail: ug@korytnica.pl
godziny pracy: pon. - pt. 7.30-15.30

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.